ДИСТАНЦІЙНЕ   НАВЧАННЯ

ПЕДАГОГІЧНИХ   КАДРІВ

 

Виховна робота

Автор
Опубликовано: 619 дней назад ( 7 августа 2017)
Редактировалось: 1 раз — 22 января 2018
0
Голосов: 0
Тема уроку: «Моя Батьківщина – Україна»
Епіграф уроку:
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини,
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди Батьківщина!
М. Петров

Мета: поглибити знання учнів про Україну, формувати почуття належності до своєї країни, до історії та традицій, розвивати критичне мислення, вміння одержувати та аналізувати інформацію, порівнювати, робити висновки, збагачувати мовлення, виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до рідної землі.
Обладнання: карта України, плакат «Державні символи України» (герб, гімн, прапор), тексти віршів та прислів’їв про Україну, на столі вишитий український рушник, хліб – сіль, букет із кетягів червоної калини і колосся. Мультимедійна дошка, ноутбук.
Тип уроку: урок – подорож з використанням ігрових моментів та інтерактивних форм навчання.
Хід уроку

І. Оголошення теми, мети і завдань уроку. (На початку заходу на екрані демонструється відеосюжет про Україну та красиві краєвиди країни, лунають українські пісні.)

І. Вступне слово вчителя.

У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський

Доброго дня всім присутнім! Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним щемом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство; ту маленьку Батьківщину, де живуть її рідні люди. І якщо скласти маленькі Батьківщини кожного з нас – перед очима з’явиться наша велика держава Україна.
Україна – це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, і мудрими талановитими людьми. Це велика європейська держава.
Україна – це історія народу, який протягом багатьох віків боровся за свою свободу і незалежність. Це його славні лицарі Петро Сагайдачний, Іван Сірко, Богдан Хмельницький, Максим Залізняк, Іван Мазепа, Устим Кармалюк та багато інших, які віддали своє життя за щастя народу. Це й такі відомі всьому світові діячі української культури, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Олександр Довженко, Марія Заньковецька, Микола Лисенко.
Ми – свідки історії України. Нині країна переживає надскладний етап становлення державності. На долю нашого покоління випала війна. Кожному українцю доводиться робити свій громадянський вибір, від якого залежить доля України. Анексія Криму, псевдореферендуми в Донецькій та Луганській областях, сотні невідомих, похованих під номерами. Це далеко не всі страхіття, які випали на долю українського народу. Але ми зуміємо вистояти та врятувати своє майбутнє, адже сьогодні наші земляки проявляють відчайдушну відвагу та єдність, витримку й милосердя. Тисячі волонтерів, ризикуючи власним життям, доправляють у зону АТО необхідні продукти та речі. Ми захистимо свою землю, ми переможемо! Ми – патріоти, які вимірюють своє право своїм обов’язком.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Сьогодні наш урок присвячений рідній Батьківщині. Він незвичайний, бо передбачає, що ми здійснимо цікаву історичну подорож. Ми поговоримо про чарівну, багату, щедру, співочу, сповнену краси землю, прекраснішої від якої немає у світі. Ми помандруємо просторами нашої України і відчуємо, що ми справжні українці.

Вправа «Відкритий мікрофон» «Моя Україна – це…» - вчитель пропонує учням продовжити вислів, що для них означає їх країна, де вони живуть (свої відповіді учні демонструють з мікрофоном в руках та під демонстрацію слайдів про Україну).

Робота в групах. Складання асоціативного грона.
Вчитель ділить клас на три групи і кожній групі дає завдання скласти тематичну «павутинку» до слова «Батьківщина», «Рідний край», «Україна». Учні представляють свої варіанти.


(Найкраща, найрідніша, наймиліша, найсвітліша, найчарівніша.)(Демократична, незалежна, правова, соборна, вільна.)(Батьківська хата, колискова, криниця, школа, друзі)


Підведення підсумків. Таким чином, для кожного громадянина нашої країни Україна асоціюється з різними поняттями: рідний край, Київ, домівка, школа, Батьківщина, земля, Україна, ліси, річка, гори, моря, Дніпро, любов, дружба, природа тощо.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.

І. Станція «Географічна»
Інформаційне повідомлення вчителя. Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа майже 604 тис. км 2 . На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб. До складу України входить 24 області. Україна межує із 7 країнами: Білоруссю, Росією, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією. Найвища гора України – Говерла, висота Говерли складає 2061 м. Теренами України протікає близько 70 тис. річок. Найбільші з них – Дніпро, Дунай, Дністер Південний Буг, Сіверський Донець. Україну омивають лише 2 моря: Чорне та Азовське. Найвідоміші озера: Світязь, Синевир, Ялпуг. У межах України налічується близько 45 тисяч видів. Для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують тільки шахти
(Пізнавальна бесіда супроводжується демонстрацією на карті)

«Чи знаєте ви географічні факти?» - учні - дослідники географії читають свої повідомлення про цікаві географічні факти, які підготували вдома, презентують їх біля дошки на карті.
І учень. Найбільша гірська система в Україні – Українські Карпати, які є частиною східних Карпат. Підносяться вони на заході у межах Закарпатської, Львівської, Івано – Франківської та Чернівецької областей, і протягається смугою завдовжки понад 270 км і завширшки 100 – 110 км. Українські Карпати – середньовічні гори, їхня пересічна висота 100м.
Найвища гора України – Говерла в Українських Карпатах в Полонино – Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області, її висота 2061 м. над рівнем моря.
ІІ учень. Найбільше море, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин ( 80 – 120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають річки Дунай, Дніпро Дністер, Південний Буг. Найбільша затока поблизу берегів України – Таганрозька. Довжина її 150 км ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5м.
ІІІ учень. Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи ( після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на піденних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровький лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.
ІУ учень. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2м, а площа 149 кв. м. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак. Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина * км, площа 24, 2 кв. км, максимальна глибина 58, 4 км.
У учень. Азовське море відрізняється від Чорного, до Азовського моря добре підходить народна приказка: «Маленький, але важненький». В 11 раз менше від Чорного моря, з середньою глибиною 6м ( найбільша – 13 м), воно дає в 6 раз більше риби. Через невелику глибину моря сонце може добре прогрівати його, а сонячне світло дає життя численним рослинам у воді й на дні моря. Крім цього, поживу, потрібну рибам, збільшують води Дону Й Кубані, що течуть по родючих землях.
Великі запаси корму споживають не тільки ті риби, що живуть в Азовському морі, сюди приходять на «випас» і риби з Чорного моря. Таким чином, Азовське море стає наче пасовищем для риб.
Вчитель: Дякую за відповіді чудові, ви гарно підготувалися а всі присутні дізналися новий цікавий матеріал.

ІІ. Станція «Історична»
Вчитель: Україна на своєму шляху пройшла різні етапи становлення. Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь (ІХ-ХІІІ століття).
Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.
У ХVІІІ столітті козацька автономія була ліквідована. Під час української революції початку ХХ століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська Народна Республіка.
У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського Cоюзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті розпаду Радянського Cоюзу 1 грудня 1991 року.
Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Вікторина «Історична мандрівка» - учні ІІ команд отримують завдання в конвертах (історичні питання).
І команда
Легендарний засновник Києва? (Кий)
Кого з київських князів прозвали «Окаянним»? (Святополка Володимировича)
Його на русі називали «ясним Сонечком» (Володимир Великий)
В якому році відбулося хрещення Русі? (988р.)
Найдавніший літопис України? ( «Повість минулих літ») – 1113 рік складений монахом Києво – Печерського монастиря Нестером).
Скільки гетьманів було в Україні? ( протягом 200 років – 66 гетьманів- перший Д. Вишневецький, останній – Кирило Розумовський).
Коли була прийнята Перша Конституція України? ( 1710р. Конституція Пилипа Орлика)
Коли була прийнята декларація про державний суверенітет України? (16 липня 1990р.)
Кочові народи, які часто нападали на східні кордони Київської Русі? ( печеніги, половці)
Яку символіку запровадив князь Володимир? ( тризуб)

ІІ команда
У якому столітті засновано м. Київ? ( У ст.)
Хто автор слів: « Хай буде Київ матір’ю городів руських»? ( Олег)
Який собор Ярослав збудував на честь на честь перемоги над печенігами? (Софійський)
Перша бібліотека на Русі з’явилася за часів князя ( Володимира Святославовича)
Хто глава держави в Україні? ( Президент)
Скільки областей в Україні? ( 24)
Яка мова за Конституцією є державною? ( українська)
Хто автор музики державного гімну України? (Вербицький)
Як називалося в Київській Русі – постійне княже військо? (дружина)
Хто перший президент в історії України? ( М.Грушевський)

Інтерактивна гра «Видатні постаті в історії України».
Учні об’єднуються у групи. Проводиться інтерактивна вправа на встановлення відповідності видатних особистостей в історії України ( кожній команді роздаються портрети, потрібно здійснити опис та його внесок в історію України).
Підведення підсумків. Ми перегорнули історичну сторінку нашої історичної подорожі, дізналися цікаві історичні факти з історії нашої країни, запам’ятали видатні особистості та їх внесок в розвиток країни. Тому, узагальнюючи можна стверджувати, що сьогодні від кожного з нас залежить, якою буде наша Батьківщина в майбутньому. Чи проросте оте зерно любові, що посіяли видатні історичні постаті? Чи не перетворяться слова любові до рідної землі на звичайну банальність? Сподіваюся, що нове покоління українців, тобто ви, не тільки промовить своє вагоме слово, а й учинками доводитиме свою любов до рідної землі.

ІІІ. Станція «Народознавча»

Вчитель: Народні символи – це те, що найбільше любить і цінує народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, використовують у звичаях та обрядах. Народні символи України є рослинні і тваринні. До рослинних символів належать: калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі. Тваринних символів у нас також є багато. У княжі часи улюбленою твариною був тур. У козацькі часи – кінь. У багатьох думах, піснях оспівували козака і тут же згадували його коня.
Але найулюбленішими тваринними символами є птахи. Люди вважали, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю.
Національні символи та обереги України.
Жито – символ життя. Це знак добробуту і злагоди в сім’ї.
Барвінок – символ вічності.
Калина – символ краси, кохання, щастя.
Верба – символ журби.
Лелека – символ сімейного затишку і благополуччя.
Соловей – символ веселощів, задоволення.
Український віночок - є частиною українського національного костюма.У давнину його носили тільки дівчата. Плели віночки із живих квітів. Уважалось, що в них є чаклунська сила, здатна захистити від будь-якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.
Вишитий рушник - стародавній оберіг дому. Із рушником зустрічали гостей, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. Уважалося, що візерунок вишивки оберігає від лиха та захищає від хвороб. Червоний колір символізує любов, а чорний – журбу.

Представлення міні-проекту «Символи моєї Батьківщини».
Заздалегідь підготовлені учні розповідають про символи України, демонструють слайди під час розповідей.
Практичне завдання. Робота в групах. Потрібно скласти прислів’я із «розсипаних» слів та пояснити їх зміст.
І - команда
калини, України, нема, і, Без, верби. (Без верби і калини нема України)
вербиця, здорова, там, срібліє, Де, водиця. (Де срібліє вербиця, там здорова водиця)
земля, в, жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)
край, життя, За, рідний, віддай. (За рідний край життя віддай)
ІІ – команда
умій, мати, Батьківщина, неї, постояти, за. (Батьківщина – мати, умій за неї постояти)
без, як, Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини - як соловей без пісні)
край, звичай, Кожний, має, свій. (Кожний край має свій звичай)
мила, де, мати, Та, родила, земля. (Та земля мила, де мати родила)

Відкритий мікрофон «Державні символи України».
А які ви ще знаєте символи, крім народних? (Державні)
Назвіть їх. (Державний гімн, державний герб та державний прапор України)
Що таке гімн України? (Гімн - це урочиста пісня України, у якій висловлюються найсердечніші думки і прагнення народу. Слухати його потрібно стоячи мовчки, із гордо піднятою головою.)
Що таке герб України? (Герб - тризуб символізує мир і творчу працю. А ще в ньому відображено триєдність життя – це Батько, Мати і Дитя, які символізують Силу, Мудрість і Любов.)
Що таке прапор України? (Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави. Синьо-жовтий прапор маємо: синє – небо, жовте – жито. Прапор свій оберігаємо. Він – святиня, знають діти. Блакитний колір – це колір води, чистого неба, це символ миру. Жовтий колір – колір вогню, сонця, без лагідних променів, якого не було б життя на Землі, це колір зерна, хліба, який має значення миру й багатства, бо наш народ є мирним і працелюбним).

Підведення підсумків. Бути українцем - значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю, предків, найбагатшою культурною спадщиною.
Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом із вірою в її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!
Виховна робота

237 просмотров

Читайте также:

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!