ДИСТАНЦІЙНЕ   НАВЧАННЯ

ПЕДАГОГІЧНИХ   КАДРІВ

 
+1 RSS-лента RSS-лента

БАРВОГРАЙ

Автор блога: ВІКТОРІЯ ІЛЬНИЦЬКА
ЧИ ВАРТО КУПУВАТИ ЧІПСИ
https://docs.google.com/document/d/1fYaREN7qOZlWKJCNdoLwio9LTStsMdomYMC-7Yce-mY/edit?pli=1
Поради батькам першокласника
исновками лікарів спеціалістів, дільничного лікаря-педіатра.
Заява від батьків на ім'я директора школи .
Свідоцтво про народження ( ксерокопія )
Паспорт батьків 1, 2 стр. ( ксерокопія )

Дітей необхідно забезпечити необхідним шкільним приладдям та формою

Спортивна форма та взуття, змінне взуття
Ранець
Пенал
Кулькова ручка
Лінійка, простий олівець, гумка, точилка
Кольорові олівці
Фломастери
Зошити: в клітинку – 10 штук; в косу лінійку з додатковими лініями – 10 штук

Створити папку для трудового навчання
1. Папка
2. Альбом для малювання (цупкий папір)
3. Кольоровий картон
4. Кольоровий папір
5. Клей-олівець ПВА
6. Ножиці
7. Пластилін
8. Дощечку під пластилін
9. Стеки до пластиліну
10. Місцевий природний матеріал
11. Обгортки для зошитів
12. Обгортки для підручників
Підручниками школа забезпечена повністю.
Закупівля індивідуальних посібників та зошитів з друкованою основою з предметів шкільної програми буде проводитися додатково.
Що треба мати, або спорядження першокласника

Робоче місце.
Можливо, вам не знадобиться купувати для дитини спеціальний робочий стіл, але варто заздалегідь подбати, як уладнати для вашого школярика місце де б йому було зручно виконувати уроки.

1. Робочий стіл повинен стояти в найтихішій кімнаті, щоб дитину ніщо не відволікало під час роботи.
2. Робочий стіл ставиться ближче до вікна так, щоб світло падало зліва.
3. Якщо дитина зростом від 120 до 129 см, стіл має бути заввишки 59 см, від 130 до 139 см – 62 см, від 140 до 149 см – 68 см. Треба стежити, щоб ноги дитини спиралися всією ступнею на підлогу або підніжку стола.
4. Потрібна настільна лампа, яку також ставлять ліворуч. Досить зручними є лампи з кронштейном висоту та положення яких можна регулювати. Лампа не повинна бути занадто яскравою. Лікарі-гігієністи рекомендують зелений абажур, оскільки цей колір найменше стомлює зір.
5. Для зручності читання та списування можна купити книжкову підставку.
6. Краще не купувати такий стілець, що крутиться, оскільки це перешкодить дитині під час письма. Стілець повинен бути зручним, з високою спинкою, що відповідає зросту дитини. Різниця між висотою стола і стільця – від 2 до 27 см. Відстань від очей до поверхні стола 35 см., між грудьми і столом відстань має дорівнювати ширині долоні.
7. Поруч зі столом доцільно помістити маленьку шафку або настінну полицю де зберігатимуть підручними та зошити.
8. На стіну варто повісити календар, розклад уроків, а також алфавіт із друкованими літерами. – ця підказка дуже допоможе учневі на першому етапі навчання.
Портфель.
Портфель має бути легким, зручним і не дорогим. Узагалі, не варто купувати школяреві щось дороге, аби потім не шкодувати про несподівано загублену річ. Усередину портфеля обов’язково помістіть «візитну картку» з вашим ім’ям і телефоном – на випадок, якщо портфель загубиться. Подбайте, щоби на портфелі і одязі дитини були світові відбивачі, це необхідно задля безпеки вашого школярика, коли він у сутінках переходитиме проїжджу частину.

Зошити.
Перш, ніж купувати зошити поговоріть з учителем. Деякі вчителі вважають за краще, щоб у класі панувала одноманітність. Коли ви дізнаєтеся, які зошити вам потрібні, купіть відразу багато, про запас. На уроках письма в початкових класах учні зазвичай пишуть у зошитах у тонку лінійку. Коли вони будуть переходити на широку лінійку – вирішує вчитель.

Пенал.
Пенал краще вибирати невеликий і зручний, щоб дитина в ньому не заблукала. У пеналі (якщо вчитель не запропонує) щось інше) мають бути, дві сині ручки, два прості олівці (зручні олівці із маленькими гумками), точила, гумка і коротка лінійка. Окремо можна покласти пенал із кольоровими олівцями.

Ручки.
Ручки для письма повинні бути неважкими. Дослідження показали, що збільшення ваги ручки навіть на один грам стомлює руку, іноді дітям зручніше писати товстими ручками зі спеціальною шорсткою гумкою за яку зручніше «вхопитися» пальцями. Досвідчені мами радять купити побільше простої дешевої канцелярії (простих олівців, ручок, точилок і гумок); щоби не бігти стрімголов за покупкою в неділю увечері.
Поради батькам. Крок у "доросле" життя"
До школи без страху ?!.
Ваша дитина піде у перший клас, будьте готові до того, що день за днем ви дізнаватиметесь про неї щось нове, особливо, якщо вона не відвідувала дитсадок. Як встановлюватимуться стосунки з ровесниками? Чи може спокійно висидіти цілий урок? Чи вміє самостійно переодягатись, запам'ятовувати завдання... Попереду у вас багато відкриттів, тому вам варто засвоїти - на дванадцять років ви також школярі. Цей довгий шлях вам належить пройти разом з дитиною - проводжаючи й зустрічаючи, допомагаючи й підштовхуючи вперед, розділяючи всі успіхи й невдачі. Щоб допомогти малюкові, треба спочатку перебороти свої власні страхи. А для цього зосередьмося:
Дитина не зібрана і усе плутає?
Не лякайтесь - таке можна сказати не лише про вашу дитину, їй просто важко звикнути до рамок шкільного життя, коли не можна робити те, що хочеться, а потрібно готуватись то до фізкультури, то до малювання за розкладом. Ви цілком можете впоратись з розгубленістю і незібраністю: на великому аркуші паперу напишіть розклад уроків і напередодні ввечері поговоріть з дитиною, що необхідно взяти й приготувати до кожного уроку. Щоб не було проблем з переодяганням, підберіть для шкільних занять максимально простий і зручний одяг, який дитина зможе зняти і одягнути без сторонньої допомоги.
Зовсім не вміє вчитись?
Що ж тут дивного, адже він - першокласник! Якщо дитині важко висидіти урок чи без нагадування взятись за домашнє завдання, спробуйте старий психологічний прийом - порівняння дитини з нею самою: "Ти читаєш значно краще, ніж тиждень тому" чи "Ти так подорослішав відтоді, як став школярем".
Щодня вникаючи в шкільні справи своєї дитини, постарайтесь допомогти осмислити усе, що відбувається. Наприклад, дитя не в змозі зрозуміти важливості підсумку своєї роботи. Для неї важливіші докладені нею зусилля. Не дорікайте малюкові за не надто хороший результат. Похваліть за старання і лише потім поясніть, як важливо довести справу до кінця. Постарайтесь разом з дитям найбільш цікаво побудувати розпорядок дня
Складнощі з завданнями?
Навіть якщо завдання не дуже важливі чи складні, звички вчорашнього, дошкільного життя іноді не дозволяють малюкові зібратись й налаштуватись на роботу вдома. Домовтесь з ним, коли він повинен щодня сідати за уроки Можливо, варто зробити так, щоб малюк спочатку трохи погуляв. Фізіологи вважають, що нове піднесення фізичної та розумової працездатності настає у дітей близько четвертої години вечора, і це хороший час, щоб виконати домашнє завдання.
Дитина стомлюється від занять?
Щоб дитя швидше адаптувалось до школи, краще не перевантажувати його додатковими заняттями - в спортивних секціях, музичній школі і т д. Не старайтесь в погоні за кращими оцінками збільшувати обсяг додаткових завдань. Малюк стомлюватиметься, а його інтерес до навчання може знизитись.
Під час виконання домашніх завдань краще вимикати радіо та телевізор, щоб у квартирі було тихо. Тоді увага дитини не розсіюватиметься. Після кожної півгодини можна зробити невелику перерву й порухатись.
Як влаштувати учнівський куток?
Мало хто може похвалитись хорошими житловими умовами, де дитина має окрему кімнату. Але, принаймні, робоче місце вашому школярику просто необхідне. Для початку приберіть з кімнати усе зайве і зробіть це разом, щоб дитині стало одразу зрозуміло - починається нове життя з новими більш серйозними речами. (Але й не варто викидати з життя дитини усі іграшки - ваш школярик ще дитина, просто для них має бути окреме місце.)
В першу чергу йому потрібен стіл з шухлядами, якими користуватиметься лише він, персональна книжкова полиця й настільна лампа. Стіл повинен стояти біля вікна так, щоб світло падало зліва. На полицю поставте не тільки підручники, але й дитячі енциклопедії, атласи, художню літературу зі шкільної програми. Добре, якщо ви знайдете на стіні місце для карти - коли вона постійно знаходитиметься перед очима, дитина легко запам'ятає географічні назви.
Що повідомити вчителю?
Інколи вчителю не позаздриш: понад 20 індивідуальностей в класі, яких треба навчити ладити один з одним та ще і вчитися. На першому етапі кожному вчителю важко знайти підхід до окремих учнів. Ось тут і потрібна допомога батьків. Розкажіть учителю про особливості характеру вашої дитини, чого боїться і на що найбільше ображається. Знаючи особливості учня, вчитель знайде з ним спільну мову.
Школа творчого зростання молодих учителів.
• створення творчих дінамічних груп « наставник-молодий учитель»;
• проведення навчального курсу «Перші кроки до педмайстерності»;
• взаємні відвідування занять наставників та молодих учителів з метою вдосконалення методики викладання навчальних предметів;
• проведення відкритих занять і відкритих позакласних заходів з предметів молодими вчителями;
• обговорення методики проведення окремих видів навчальних занять і змісту дидактичних матеріалів до них;
• організація й проведення педагогічних експерементів з пошуку та впровадження нових інформаційних технологій навчання.
ІІІ. Організація роботи ШМУ
Склад ШМУ визначає і затверджує директор школи. ШМУ організовується за наявності не менше трьох молодих або малодосвідчених учителів, які мають педагогічний стаж менше трьох років незалежно від предмета, який вони викладають.
Керівником ШМУ є досвідчений учитель школи, його кандидатура узгоджується з адміністрацією школи.
Протягом навчального року щомісячно проводяться засідання ШМУ та додаткова робота між засіданнями. У травні місяці проводиться Декада молодого вчителя за підсумками роботи і визначаються питання для планування подальшої роботи.
План роботи ШМУ складають на один навчальний рік і спрямовують на поліпшення науково-теоретичної, методичної, практичної підготовки молодих учителів.
ІV. Обов’язки керівника ШМУ:
• організовує роботу наставника з молодими спеціалістами та малодосвідченими вчителями;
• контролює надання молодому фахівцю кваліфікованої, ефективної і своєчасної допомоги в організації навчально-виховного процесу та підвищенні фахового рівня відповідно до Державного стандарту;
• керує проектно-дослідницькою діяльністю молодих учителів;
• забезпечує молодих учителів навчальною та методичною літературою, інструктивними, нормативними й іншими матеріалами і документами;
• контролює дотримання молодим учителем вимог Закону України «Про мови» (опанування державної мови, виконання орфографічних, пунктуаційних та сталістичних норм під час оформлення шкільної документації).
V. Молодий учитель повинен:
• вивчати принципи перспективного та поточного планування навчально-виховного процесу в школі і брати посильну участь у плануванні роботи школи;
• протягом навчального року планувати навчально-виховну роботу зі свого предмета;
• у навчальній роботі на уроках використовувати різноманітні методи, прийоми, форми й засоби навчання, які сприяють активізації пізнавальної діяльності учнів
(бесіда,розповідь, керівництво самостійною роботою учнів, демонстрації, використання компютерної техніки, навчального кіно, магнітофонних записів тощо) та індивідуальної роботи з учнями;
• надавати індивідуальну допомогу учням зі свого предмета;
• проводити позакласну роботу;
• брати участь в оформленні шкільних кабінетів і в організації роботи учнів у них;
• брати участь в організації і проведенні загальношкільних заходів;
• виконувати роботу класного керівника.
Для цього молодий учитель повинен:
• вивчати документацію класу, склад батьків, індивідуальні особливості учнів, складати психолого-педагогічну характеристику класу й подавати її своєму наставнику;
• на основі вивчення складу класу домагатися єдності педагогічних вимог до учнів з боку вчителя і батьків;
• організовувати дитячий колектив з урахуванням вікових та психологічних особливостей, домагатися згуртованості, активності, ініціативи й творчості учнів;
• проводити заходи, спрямовані на розширення культурного світогляду та зміцнення здоров’я учнів (відвідування театру, музеїв, прогулянки у природу, спортивно-оздоровчі заходи тощо).
VІ. Молодий учитель має право:
• відвідувати урокидосвідчених учителівзі свого предмета, брати участь у їх аналізі, поглиьлено вивчати педагогічний досвід висококваліфікованих колег;
• вивчати ТЗН, комп’ютерну техніку та наочні посібники, які є в школі, з подальшим використанням їх у навчальній роботі;
• проводити відкриті уроки;
• проводити моніторинг навчальних досягнень учнів, використрвуючи різні форми опитування (контрольні роботи, заліки, усне, індивідуальне, фронтальне опитування, тестування тощо);
• оформляти результати моніторингу згідно з планом роботи школи;
• систематично вивчати педагогічну та методичну літературуй брати участь у її обговоренні.
VІІ. Наставник повинен:
• скласти план роботи з молодим учителем з урахуванням його потреб і можливостей;
• консультувати молодого колегу щодо організації навчально-виховного процесу;
• здійснювати взаємні відвідування уроків і позакласних заходів з їх подальшим обговоренням та детальним аналізом;
• спільно з молодим учителем моделювати систему навчальних занять з теми або окреме навчальне заняття, виховний захід і складати календарно-тематичні плани, конспекти уроків;
• надавати молодому вчителю рекомендації щодо самоосвіти;
• обговорювати новинки педагогічної літератури, творчі здобутки інших учителів;
• допомагати в роботі з дітьми, які потребують постійної уваги, та з їхніми батьками.
VІІ. Документація ШМУ
Нормативно-правові документи:
• положення про школу творчого зростання молодих вчителів;
• правила внутрішнього розпорядку в школі;
• посадові обов’язки педагогічних працівників.
Документи поточного планування:
• план роботи ШМУ на поточний навчальний рік;
• графік проведення відкритих уроків.
Інформаційно-аналітичні і звітні документи.
ІХ. Контроль за діяльністю ШМУ
Школа молодого вчителя у своїй діяльності підзвітна методичній раді школи , яка несе відповідальність за прийняття рішень і забезпечує їх реалізацію.
Типові помилки та утруднення в педагогічній діяльності молодого вчителя,шляхи та засоби їх усунення Помилки й утруднення Шляхи виправлення і подолання 1. Дуже тихо говорить, окремі слова вимовляє нечітко, учням важко стежити за ходом розповіді вчи
Типові помилки та утруднення в педагогічній діяльності молодого вчителя,шляхи та засоби їх усунення

Помилки й утруднення
Шляхи виправлення і подолання
1. Дуже тихо говорить, окремі слова вимовляє нечітко, учням важко стежити за ходом розповіді вчителя.

1. Запитайте учнів, які сидять за останніми партами, чи чують вони вас; готуючись до уроку, кілька разів запишіть пояснення навчального матеріалу на магнітофонну стрічку, а потім прослуховуйте себе на відстані (приблизна відстань від учительського стола до задньої парти).
2. Голос надмірно гучний, школярі скоро стомлюються.
2. Постійно змінюйте тональність свого голосу залежно від змісту висвітлюваного матеріалу та видів навчальної діяльності учнів.
3. Учитель говорить у дуже швидкому темпі, учні не в змозі стежити за ходом його думок, поступово виключаються із навчальної роботи.
3. Пам’ятайте, що швидкість мовлення вчителя на уроці не повинна перевищувати 40-50 слів на хвилину. 3 допомогою магнітофона вдома час від часу перевіряйте себе, а на уроці вдавайтесь до самоконтролю.

4. У мовленні вчителя частенько трапляються слова-паразити:
«а-а», «е-е-е», «так-от» тощо.

4. У ході самоаналізу чітко виділіть ті слова-паразити, які вами найчастіше використовуються. Підготуйте для себе аркуш з написом: «Не вживай слів: «так-от», «а-а», «е-е-е», «ну...» Непомітно для учнів кладіть цей плакат перед собою на столі. 3 часом від таких слів ви відвикнете, і потреба в плакаті відпаде.
5. Пояснюючи навчальний матеріал, учитель спрямовує погляд на стіни класної кімнати, поверх голів учнів або за вікно.
5. Намагайтеся тримати в полі свого зору всіх учнів, непомітно переводячи погляд з одного на іншого; намагайтесь аналізувати по очах вихованців, як вони сприймають зміст вашої розповіді.
6. Допускає мовні огріхи: русизми, неправильне вживання наголосів.

6. Готуючись до уроку, перевіряйте з допомогою словника правильність вживання тих чи інших мовних форм. На полях свого робочого зошита виписуйте найбільш складні слова, проставляйте наголоси, робіть підкреслення червоним чорнилом, тренуйтесь удома у вимові окремих слів, виразів.
7. Використовує складні наукові терміни, запозичені з іноземних мов, незрозумілі слова.

7. Уникайте насичення мови іноземними словами, складними науковими термінами. Завжди намагайтесь відшукати рівнозначне слово чи вираз рідною мовою. У тих випадках, коли певний термін або слово не має точного відповідника в рідній мові, зупиніться на поясненні етимології цього слова, запишіть його на дошці, а учні нехай зафіксують у своїх словниках чи робочих зошитах.
8. Свою розповідь учитель перериває паузами, щоб зробити зауваження учням, які порушують дисципліну. При цьому він підвищує голос, говорить із роздратування.
8. Намагайтесь не розривати логічної канви своєї розповіді. Коли хтось із учнів порушує дисципліну, зробіть паузу і зосередьте увагу на конкретному вихованцеві. Можна підійти до нього і тихенько попросити не заважати.

9. Під час пояснення навчального матеріалу перебуває в одній позі (стоїть біля стільця, міцно затиснувши руки на його спинці, або перед дошкою, нервово перебираючи пальцями.

9. Уникайте статичної пози. Вдавайтесь до використання наочних посібників, технічних засобів навчання. Постійно вправляйтесь у подоланні нервового напруження.
10. Під час самостійної роботи учнів вчителька на перші прохання про допомогу «бігає» по класу, вистукуючи підборами або намагається ходити навшпиньках.

10. Привчайте учнів до самостійності у виконанні навчальних завдань. Подбайте про взуття, яке б не стукало і не привертало до себе увагу. По класу ходіть поважно, впевнено.

11. Учитель пише на дошці нерозбірливо, спотворюючи букви. Витер лише частину дошки, на іншій же залишилися уривки раніше зроблених записів.
11. Перш ніж писати на дошці, необхідно повністю стерти те, в чому вже немає потреби. Відновіть уміння та навички правильного начертання літер.

12. Користуючись таблицями або картками, розміщеними на дошці, вчитель затуляє собою частину ілюстративного матеріалу. Коли треба щось написати на дошці, шукає між таблицями вільне місце.
12. Карти і великі таблиці потрібно вішати праворуч або ліворуч від дошки на спеціально пристосованих планках, залишаючи тим самим її вільною для записів. Працюючи з картою або таблицею, користуйтесь указкою, а самі ставайте збоку.

13. Звертаючись до окремих учнів, учитель показує пальцем, додаючи: «Ось ти» і т. ін.
13. Добре запам’ятайте прізвища та імена всіх своїх вихованців. Звертаючись до конкретного учня на уроці, називайте ім’я чи прізвище та ім’я, додаючи: «Будь ласка».
14. Заходить до класної кімнати через 2-3 хвилини після дзвінка на урок.
14. Заходьте до класної кімнати через 1-2 секунди після другого дзвінка на урок. Виявляйте цим пунктуальність і бережливе ставлення до використання навчального часу.
15. Оцінюючи якість знань учнів, нечітко формулює запитання; вони мають риторичний характер або вимагають відповідей: «так» чи «ні».
15. Вузлові запитання для перевірки знань, умінь та навичок учнів ретельно продумуйте під час підготовки до уроку, дбайте, щоб вони спонукали школярів до роздумів, сприяли активізації мислення.

16. Під час усної перевірки знань учнів віддає перевагу «парній педагогіці», спілкуванню лише з одним-двома учнями, не контролюючи діяльність інших.
16. Систематично працюйте над виробленням у себе вміння широко розподіляти увагу. Це дасть вам змогу уважно слухати усні відповіді вихованців, контролювати тих, хто виконує завдання на дошці, бачити учнів всього класу. Якщо відчуваєте утруднення, вдавайтеся до спеціальних вправ.
17. Учень відповідає на поставлене запитання, а вчитель у цей час говорить з іншим учнем або порпається у своїх паперах чи байдуже дивиться у вікно.
17. Виявляйте цілеспрямовану увагу до учня й особливий інтерес до змісту його відповіді, так ніби ви чуєте це вперше.18. Учитель зайшов до класу, привітався. Учні сіли за парти, продовжують гомоніти, а вчитель, намагаючись пересилати цей гамір, про щось починає розповідати.
18. Коли зайшли до класу, учні вітають вас вставанням. Відповівши на привітання, зосередьте свою увагу на вихованцях, витримайте мовчазну паузу, поки в класі настане тиша. Лише після цього запропонуйте їм сісти і відразу ж; залучіть до конкретної діяльності.
19. Під час пояснення нового матеріалу окремі школярі починають розмовляти, до них приєднуються інші. Але вчитель продовжує розповідь.19. Намагайтеся помітити найменші порушення поведінки окремими учнями, не давши можливості включитися в цей процес іншим. Зробіть паузу, уважно подивіться на учня, який виявляє недисциплінованість, висловте мімікою й жестом своє незадоволення. Аналізуйте зміст і методи власної роботи; якщо учні втрачають інтерес до вашої розповіді, треба шукати інші засоби викладу навчального матеріалу.

20. На уроці вдається до розгляду негативних дій і вчинків учнів чи конфліктів, які виникли між ними, що призводить до даремних витрат часу і нервового збудження вихованців.
20. Намагайтеся нейтралізувати негативні дії вихованців засобом «підміни», тобто негайно переключити їхню увагу на інший вид діяльності, навчальної в першу чергу. Аналізуйте конфлікти за рамками уроку.


21. Школяр запізнився на кілька хвилин на урок. Учитель припиняє навчальну роботу і з’ясовує причини затримки, вдається до «моралізування».
21. Мімікою висловте невдоволення поведінкою учня і, не припиняючи роботи, жестом попросіть його сісти за парту. Лише після уроку можете з’ясувати причини запізнення і зробити вихованцеві зауваження.

22. Учень не хоче працювати на уроці, всіляко демонструючи це. Учитель будь-що намагається залучити вихованця до навчальної роботи, використовуючи навіть яскраво виражені авторитарні засоби впливу.
22. Не варто бурхливо реагувати на таку поведінку школяра. Краще залишити його в спокої. Якщо всі учні класу активно працюють над виконанням конкретного навчального завдання, недисциплінований вихованець може заспокоїтись і також включитися в роботу.

23. Учитель, вислухавши відповідь учня, виставляє оцінку, не аргументуючи її. На запитання учня: «А чому мені 3 бали?» відповідає: «Бо ти знаєш цей матеріал лише на «три бали».
23. Намагайтесь у всіх випадках аналізувати відповіді учнів, підкреслюючи позитивне і вказуючи на допущені помилки. Можна спонукати школяра й до самоаналізу.24. Виставляє оцінки з урахуванням особистого ставлення до учнів.

24. Дотримуйтесь об’єктивності в оцінюванні навчальних досягнень учнів. Без вияву симпатій чи антипатій. Помилки в цьому призводять до втрати вчителем авторитету.
25. Учитель під тиском батьків чи учнів іноді змінює раніше вистав
лені оцінки.

25. Виявляйте твердість і послідовність в оцінюванні навчальних досягнень школярів. Якщо допустили помилку, перевіряючи знання конкретного вихованця, у присутності всіх учнів проаналізуйте її, вибачтесь і поставте іншу оцінку.
26. Під кінець семестру, чверті, прагнучи мати добрий показник успішності класного колективу, або під тиском учнів чи їхніх батьків учитель іноді ліберально ставиться до визначення підсумкової оцінки.
26. Завжди дотримуйтесь позиції об’єктивності. Якщо хтось із учнів чи їхніх батьків не згоден з майбутньою підсумковою оцінкою за семестр, чверть, можна встановити коло навчальних завдань для опрацювання з певних розділів і потім у присутності всіх учнів (чи навіть батьків) ретельно перевірити рівень знань, умінь та навичок, об’єктивно їх оцінити, не допускаючи найменшої прискіпливості.
27. Учитель виявляє надмірну балакучість, повідомляє завелику кількість інформації, хоче вразити учнів своєю ерудицією.
27. Уникайте показної балакучості та ерудованості, оскільки це відвертає увагу школярів від головного - засвоєння теми уроку. Зважайте на розумові можливості учнів даного класу.

28. Намагається перевірити, як школярі зрозуміли навчальний матеріал, з’ясовуючи, у кого з них і які виникли запитання.
28. Необхідно з’ясувати ступінь усвідомлення вихованцями суті конкретного навчального матеріалу шляхом висунення перед ними проблемного завдання.

29. Викликає відповідати конкретного учня, а потім ставить перед ним запитання.
29. Запитання треба ставити всьому класу, а потім пропонувати певному учневі відповісти на нього.

30. Під час пояснення нового матеріалу чи керівництва самостійною роботою учнів тримає руки в кишенях, вертить ключі в руках, подзенькує дрібними грошима, сідає на підвіконня чи на край стола, «грається» окулярами, ґудзиками, часто поправляє зачіску, і т.ін.
30. Усе це належить до поганих звичок. Усіляко намагайтеся подолати їх нагадуванням: “Я повинен позбутися цих звичок!”.


31. Нерішучість у діях, бажання уникнути, обійти складні моменти у спілкуванні з учнями.

31. Пам’ятайте й переконуйте себе, що за вас ніхто не розв’яже педагогічні завдання. Виявляйте активність і наполегливість у подоланні труднощів, які виникають у процесі спілкування з школярами.
32. Намагається всі питання, зокрема особисті, які виникають в окремих школярів, вирішувати у присутності всіх учнів класу.
32. Не займайте такої категоричної позиції. З приводу питань інтимного характеру треба вдаватися до конфіденційної розмови з високим ступенем взаємної довіри.

33. Виявляє надмірну суворість.

33. Потрібна, звичайно, і суворість у розумних межах. Та головною вашою зброєю має бути здоровий гумор.
34. Зосереджує увагу на помилках учнів, дорікає їм за це, що часто стає причиною негативного ставлення вихованців до вчителя.
34. У першу чергу відзначайте успіхи в навчанні кожного учня (навіть найменші), заохочуйте за старанність, всіляко формуйте у вихованців віру у власні сили і можливості.

35. Виявляє дріб’язкову прискіпливість до учнів, часто погрожує їм: «Я вам покажу!», «Стань у куток», «Замовчи, бо пошлю до директора!» тощо.
35. Ще жодний учитель, який дотримується авторитарно-командного стилю взаємин, не зміг досягти вагомих успіхів у навчально-виховній роботі. Спілкування має будуватися за принципом: «Якомога більше поваги до особистості і водночас якомога більше вимогливості до неї».
36. При найменших порушеннях учнем дисципліни на уроці намагається залякати його записом у щоденнику, до чого часто і вдаються, вважаючи, що це спонукатиме батьків зайнятися вихованням своєї дитини.
36. Рішуче відмовтеся від такої тенденції як украй шкідливої. Цим самим ви формуєте у вихованця негативне ставлення до себе. Намагайтеся записати в щоденник учня подяку батькам за добрі успіхи їхньої дитини у навчанні, вияв дисциплінованості, старанності, доброти і т.ін.

37. Приступаючи до виконання самостійних навчальних завдань, учні звертаються до вчителя із запитаннями про порядок дій, способи роботи.
37. Перед тим, як включити учнів у самостійну роботу, необхідно, озброїти їх раціональними способами дій, виходячи із змісту завдання, допомогти зорієнтуватися щодо послідовності виконання навчальних операцій.
38. Під час самостійної діяльності частина учнів при найменших утрудненнях звертається до вчителя за допомогою, яку він спішить подавати.
38. Не варто поспішати подавати допомогу з дріб’язкових питань. Адже це не сприяє розвиткові в учнів розумових здібностей і можливостей, формуванню вмінь самостійної навчальної діяльності. Хай школярі привчаються власними зусиллями долати труднощі.

Примірний алгоритм самоаналізу уроку


1. Характеристика навчальних можливостей класного колективу за результатами педагогічної діяльності. Які особливості учнів були враховані під час планування даного уроку?

2. Який тип уроку, як він пов'язаний з попереднім, який матеріал даного уроку необхідно використати надалі?

3. Які головні завдання уроку, як вони враховувалися під час реалізації мети уроку (навчальної, виховної, розвиваючої)?

4. Чи раціонально використовувався час уроку, чи була раціональною структура уроку для розв'язання його головних завдань?

5. Яке поєднання методів навчання обрано для вивченого нового матеріалу? Яке поєднання форм навчання обрано для розкриття нового матеріалу і чому?

6. Як здійснювався контакт із класом та з окремими учнями, тобто як було налагоджено зворотній зв'язок?

7. Як використовувався навчальний кабінет? Чому обрано саме такі засоби навчання?

8. Наскільки ефективно організовано самостійну роботу, чи використовувалися елементи самоосвіти, самовиховання?

9. Як було організовано контроль за якістю навчальних досягнень?

10. Як учитель уникав перевантаження учнів? Чи дотримувалися на уроці основні санітарно-гігієнічні вимоги?

11. Чи створювалися ситуації емоційних переживань для засвоєння глибини матеріалу?

12. Чи дотримувався вчитель педагогічного такту?

13. Чи зацікавив урок учнів? Чи використовував учитель власні новації, інтерактивні методи навчання?

14. Які елементи в ході уроку були найбільш цікавими? Що не вдалося?

15. Які є додаткові варіанти для непередбачених ситуацій?

16. Як ви сплануєте роботу над усуненням недоліків?

Десять порад молодому вчителю

від Семена Богуславського, канд. пед. наук, директора московської школи № 1274 ім. В. В. Маяковського, заслуженого вчителя Росії, академіка Академії творчої педагогіки

Порада перша: не вважай школу місцем, не зовсім гідним застосування твоїх видатних здібностей, місцем, куди тебе як би заслали. Школа не має потреби у твоїй полегкості. Так, вона тебе чекає, і, можна сказати, з розкритими обіймами, вона хоче, щоб ти в ній був, але в неї є достоїнство. І це достоїнство - діти. Тому не треба дивитись на школу спогорда, не треба робити їй послугу.

Так що відразу орієнтуйся на школу й саме з нею пов'язуй свої честолюбні мрії. Тим більше що хороший учитель краще посереднього поета чи актора. Справа не в тому, яка професія, а в тому, наскільки вона тобі підходить. А ось у цьому варто розібратись. Але не можна розібратись на бігу. Треба попрацювати з повною віддачею, треба викластись. І для цього треба вважати школу своєю справою, а не чужою, куди ти потрапив випадково. Розібратись - це значить зрозуміти, чи до душі тобі праця вчителя. Ось ти й постарайся зрозуміти, твоя це справа чи дядька. Але не квапся з висновками.

Далі вникни в мою другу пораду. Знайди себе, свій образ. Учитель індивідуальний, інакше не може бути й мови про творчість. Це не виключає наслідування, особливо спочатку. Навпаки, придивляйся до майстрів. Бери на озброєння те, що тобі здається твоїм, що тобі до вподоби. Не треба розуміти творчість як винахід пороху. Педагогіка існує стільки, скільки існує світ. Прийоми та знахідки не вмирають із майстром, вони передаються його учням і послідовникам. Але кожний справжній учитель, навіть переймаючи, залишається собою. Як же розпізнати, що в тобі твоє, а що - чуже? Краще тебе самого цього ніхто не знає. Звичайно, треба прислухатись до думок, у тому числі і критичних. Але якщо в тебе не буде внутрішнього відчуття істини, ти будеш не вчитель, а «чого бажаєте?». Це інша крайність, на противагу зарозумілості.

І потім, хто сказав, що вчитель створює свій образ раз і назавжди? Маяковський писав про художника Келіне: «Кращий учитель. Твердий. Мінливий». Образ - не схема, а жива особа. У будь-якому випадку він має бути твоїм і він мусить бути живим, а не маскою.

Порада третя: не замикайся у своєму вчителюванні. Якщо вчитель - тільки вчитель, це нудно. Грай на гітарі, співай, пиши вірші, грай у волейбол, ходи в гори, збирай марки, бувай у театрі та на виставках. Розширюй коло друзів і знайомих. Спілкуйся з найрізноманітнішими людьми. Люби життя в різних його проявах. Ти повинен бути цікавим дітям, але це не вийде, якщо ти зосередишся тільки на самому собі. Крім обов'язкової програми в тебе, як у майстра-фігуриста, повинна бути чудова довільна програма.

І знову ж, треба пам'ятати, що всі прояви особистості індивідуальні. Не треба штучно культивувати в собі якості, що тобі не притаманні. Універсальність не обов'язкова. Не треба писати віршів, якщо в тебе немає здібностей. А найголовніше тебе мусять цікавити люди. Не виключай спілкування зі свого життя. Інакше засохнеш, як зламана гілка.

Захопленість, багатобічний інтерес потрібні вчителю не просто так, самі по собі, а у зв'язку з особливістю його професії. Не даремно про вчителя кажуть, що він і швець, і жнець, і на дуді грець.

Тому моя четверта порада: пам'ятай про комплексний характер учительської праці. Усе має значення, усе потрібне: й ерудиція, і методика, і позакласна робота, і психологія спілкування, і любов до дітей, і дисципліна. Не треба це розділяти, це все взаємозалежне. І якщо ми говоримо про це окремо, те це чисто умовно. Поміть: будь-яка розповідь про школу, епізод, навіть анекдот має в собі комплекс учительських якостей. Інакше виходить безглуздо, смішно або навіть гірше того - непрофесійно.

Ти можеш заперечити, що тобі відомі вчителі, які добре знають свій предмет, але не володіють методикою, або такі, котрі тільки дають уроки, а після дзвінка їх як корова язиком злизала, або такі, в яких діти стоять на головах, а вони репетують на них і ображаються. Так, я теж таких знаю. І раджу тобі пам'ятати, щоб ти таким не був, що вони нещасливі, так само як і їхні учні.

Я би з радістю сформулював свою п'яту пораду так: будь щасливим. Правда, це більше схоже на побажання, ніж на пораду. Тоді я скажу так: будь оптимістом! Вір! Жахливо, коли вчитель не бачить нічого хорошого ані в сьогоденні, ані в майбутньому. Створюй плани, нехай іноді нездійсненні, але конструктивні.

У житті кожному буває важко й гірко, у кожного трапляється нещастя й горе. І вранці, буває, не хочеться вставати та йти до школи. І навіть діти часом так набридають... Але треба себе переборювати. Життя - це подолання важких і навіть критичних ситуацій.

Так, ми іноді йдемо на різного роду компроміси, і це не суперечить тому, що я тільки що сказав. Це апеляція до розуму. Безкомпромісність - це впертість і невміння мислити перспективно. Але мета все одно повинна бути. І не тільки мета уроку, і не стільки мета уроку, скільки мета всього твого вчителювання.

Діти не повинні бачити в тобі невдахи. Невдах не люблять. Навіть якщо щось не буде виходити, усіма силами руйнуй можливе враження, що в тебе не виходить узагалі. Усередині в тебе, дорогий мій, повинно бути все чітко й упевнено.

Шоста порада може видатись банальною: будь чесним і правдивим. «Подумаєш, - скажеш ти, - я сам це учням щодня кажу». І дарма. Щодня це казати не треба. Сказав один раз, і вистачить. Але так, щоб діти тобі повірили. Діти дуже високо цінують чесність. «Так нечесно», - це вкрай негативна оцінка. Хоча суцільно і всюди вони хитруни та брехуни. Скажу відверто: я теж іноді брешу. Не обманюю принципово, а так... прибріхую для красоти.

Порада сьома теж не нова: цінуй гумор у спілкуванні з учнями. Якщо ти сам, як кажуть, не блищиш дотепністю, цінуй гумор в інших. Не бійся смішного, не бійся бути смішним сам: бувають зовсім безневинні й необразливі смішні ситуації. Інша справа, якщо над тобою сміються постійно, якщо ти взагалі смішний - це все!..

Не треба дивитись на гумор, як на прийом. Усе, у тому числі й гумор, повинно бути природно й доречно. Деякі вчителі сердяться, коли діти сміються. Навіть виганяють їх із класу. І дарма. Будь-якою ситуацією на уроці, у тому числі і смішною, учитель має володіти. І якщо вчитель сказав: «Посміялися, і вистачить», клас повинен підкоритись. Треба пам'ятати й те, що сміх може боляче ранити. Він, як казав Маяковський, - грізна зброя. Тому треба знати межу, бути обережним і тактовним.

Порада восьма: будь природним, не прикидайся, не намагайся здаватись розумніше та краще, ніж ти є. Даремно: діти тебе все одно розкусять. Часто вчителя порівнюють з актором, і в цьому є свій резон. Але вже якщо ти граєш роль, нехай вона буде твоєю. Грай себе. І не перегравай! Подібність між учителем та актором полягає, можливо, у тому, що і той і інший виходять на аудиторію, на публіку. Якщо між акторами та глядацьким залом не встановлюється невидимий контакт, спектакль провалюється. Так і у класі. Деякі кричать і стукають кулаком по столу, а дітям не страшно. Інші говорять тихо й дивляться вбік, але якесь чаклунство заворожує дітей, і вони не зводять з учителя очей. Це феномен учительського гіпнозу, такого, утім, тендітного, але солодкого.

Більше за все я не люблю, коли вчитель на уроці не говорить, а декламує чи виступає. Він - начебто вже й не він, а хтось інший, за його поняттями, краще того, яким він є насправді, а насправді - гірше, тому що штучніше. Він прикидається, і це всім зрозуміло. Тим часом романтики, захоплені вчителі не обов'язково говорять із пафосом. Справжніх крил, що підносять їх над повсякденністю, часом нікому не видно, і зовні людина виглядає зовсім звичайною. Але в цих людях є щось дитяче, вони й поводяться іноді майже як діти.

Порада дев'ята виникає з восьмої: не уявляй про себе більше того, що ти є насправді. Знай собі ціну й будь скромним, не втрачаючи достоїнства. Не треба здаватись, треба бути.

Не бійся честолюбства і не слухай ханжей і бездарних заздрісників. Але честолюбство мусить бути всередині, демонструвати його непристойно. Честолюбство, усе-таки, відіграє допоміжну роль як стимулятор справи. Головне - справа. Це - твоє кредо, запам'ятай! Ти ж завжди на очах, тим більше в дітей, які все бачать і все зауважують. Від їхнього уважного погляду не вислизає нічого! І ти не думай, що думкою дітей, їхнім ставленням можна зневажати. Тому що вони і є твої головні цінителі та судді, вони, а не начальство, і навіть не твої колеги та друзі.

Якщо не марнославство, то що ж повинно бути в основі твого життя та роботи? Твоя громадська позиція. І моя остання, десята порада: знайди її. Я кажу «знайди», але, можливо, вона в тебе вже є, ця позиція. Можливо... Але вона формується, стабілізується та кристалізується у справі. Міркувати про політику, про патріотизм, про інтернаціоналізм усі майстри. Але не поповнюй і так численні ряди «пікейних жилетів». Пам'ятай, що в тебе є діти, і ця позиція потрібна їм.

Громадська позиція насамперед - моральна. Запам'ятай: які би прекрасні підручники ми не видавали, які б чудові програми не складали, справжній провідник громадської ідеї - ти. І від тебе залежить, чи дійде ця ідея до розуму й серця учня в цілості та чистоті чи буде так хитромудро перевернена й перекручена, що результат виявиться прямо протилежним.

І, нарешті, останнє: не сприймай ці поради як якусь подобу скрижалей чи безапеляційного проголошення непорушних істин. Я не оракул. Абсолютних правил, придатних на всі випадки життя, не знаю. Думай сам!
Інформаційна картка
http://dnpk.16mb.com/users/files/download1360.html
Есе
http://dnpk.16mb.com/users/files/download1359.htm
Висновок
http://dnpk.16mb.com/users/files/download1358.html
Анкета
http://dnpk.16mb.com/users/files/download1357.html
Чарівне слово «ДРУЖБА». Секрети дружби
http://dnpk.16mb.com/users/files/download1355.html